Prírodná kozmetika, tipy pre krásu, Slow Beauty
Blog Modrá púpava ©


Pre krásnu pleť a vlasy | | Poznajte kvalitné suroviny | | Tipy a triky na doma | | Naše (púpavové) príbehy

Môj mydlový míľnik na ceste

01.03.2017 12:09

Výrobe prírodnej kozmetiky sa venujem už pekných pár rokov. A dnes sa chcem s Vami podeliť o svoju radosť z niečoho, na čo som naozaj hrdá. Ale poďme pekne poporiadku...

Vyrábať vlastné prírodné mydlá som mala v úmysle už dlho. Nielenže som sa často zo strany zákazníkov stretala s požiadavkou na prírodný, nedráždivý produkt na čistenie pokožky tváre i tela, ale bola to aj taká moja osobná výzva – veď aká je to výrobkyňa kozmetiky bez niečoho takého základného, ako je mydlo? Väčšina výrobcov práve mydlom asi začína, no ja som mala pred ním rešpekt – pravda, nechcela som len tak hocijaké mydlo, ale rovno „úžasné mydlo“, ako inak ;)
A asi je dobre, že som si jeho výrobu nechala až na čas, keď už mám dosť skúseností s bylinnými extraktmi, rastlinnými i esenciálnymi olejmi.

CIEĽ bol teda jasný - vytvoriť jemné mydlo vhodné na každodenné použitie, a to aj na pokožku tváre. Také, ktoré nevysušuje ani nedráždi, ktoré je príjemné na používanie a ktoré môžu používať aj ľudia s citlivou pleťou, prípadne so špecifickými kožnými problémami.

Levandulove mydlo


OTÁZKA, ktorou som sa zaoberala dlhšie a hlbšie sa týkala jednotlivých zložiek môjho „úžasného mydla“, najmä to, čím obohatiť viac či menej štandardnú kompozíciu rastlinných olejov tvoriacich jeho základ. Možností bolo viacero – niekto preferuje med, iný íl, ďalší mlieko, či dokonca uhlie... (samozrejme, treba zvážiť aj to, akú dobu pôsobenia potrebuje tá-ktorá zložka, aby vôbec mohla pleti nejak prospieť, keďže mydlo zostáva na pokožke len krátky čas). U mňa to skončilo jednoznačne - nad všetkými možnými (a niekedy aj nemožnými) ingredienciami vyhrali bylinky :)
Prírodné mydlá s bylinkami z vlastnej záhradky si vyrábali už naše praprastaré mamy (bylinné extrakty sú vo všeobecnosti jedným z najstarších a najpoužívanejších fytoterapeutických a kozmetických prostriedkov, len súčasná uponáhľaná doba na ne tak trochu pozabudla). Rozhodla som sa teda robiť mydlá s vlastnými bylinnými extraktmi.

Mydlo s bylinnymi extraktami

Ó áno, a ešte jednu zložku som nadšene zaradila do svojej receptúry – mlieko, no nie živočíšne, ale rastlinné. Rastlinné mlieka sa dajú vyrobiť z obilia, strukovín, semien či orechov. Ja som zvolila ovsené mlieko, ktoré obohacuje mydlo o rastlinné proteíny a odporúča sa na citlivú, k dermatitídam náchylnú pokožku, nakoľko vynikajúco hydratuje, podporuje hojenie, pôsobí protizápalovo a uľavuje od svrbenia. Okrem toho získa mydlo vďaka nemu aj veľmi príjemnú krémovosť :)

A teraz Vám môžem hrdo predstaviť VÝSLEDOK – moje prvé dve mydlá - jemné a krémové, ktoré pokožku nevysušujú, zanechávajú ju vláčnu, hebkú a podľa použitého bylinného extraktu majú aj špecifické účinky.

Prvým je jemné NECHTÍKOVÉ MYDLO vyrobené (za pomoci hydroxidu sodného) z kvalitných rastlinných olejov: kokosového, mandľového, olivového, hroznového a vzácneho moringového.

Nechtikove mydlo

Kľúčovou zložkou mydla sú koncentrované extrakty nechtíka lekárskeho (vlastná výroba – aby som mala istotu čo sa týka ich vysokej kvality). Nechtíkové extrakty sú dvojakého druhu – jednak vodný a jednak olejový (tzv. macerát), aby mohli byť v mydle naplno vyťažené znamenité vlastnosti tejto zázračnej bylinky. Výluh, teda vodný extrakt, obohacuje mydlo o hydrofilné (vo vode rozpustné) bylinné zložky a macerát zase pridá zložky lipofilné (viazané na tuk/olej). Účinky extraktov nechtíka lekárskeho na pokožku sa tradične popisujú ako hojivé, protizápalové, tonizačné.
No a toto nechtíkovo-nechtíkové mydlo obsahuje ešte aj nechtík v tretej podobe – pridala som doň sušené lupienky nechtíkových kvetov, ktoré síce mydlu žiadne účinky nedodajú, vytvoria však príťažlivý estetický efekt :)

Druhé mydlo je klasika – VOŇAVÉ LEVANDUĽOVÉ – taká "povinná jazda" medzi mydlami a všeobecne kozmetickými výrobkami :)

Prirodne levandulove mydlo

Aj toto je z kvalitných rastlinných olejov, obsahuje hydratujúce ovsené mlieko a dvojaké levanduľové extrakty, vďaka kombinácii ktorých môže mať pokožka prospech tak z lipofilných, ako aj hydrofilných látok (upokojujúce, antibakteriálne, regeneračné účinky). Pôsobenie levanduľových extraktov je tu ešte umocnené použitím esenciálneho oleja z bulharskej levandule, ktorý pridáva mydlu aj jemnú levanduľovú vôňu. Takže tu tiež máme levanduľu na tretiu ;)

Toto sú teda moje prvé bylinkové mydlá. Okrem ich zloženia, nebolo ľahké vymyslieť pre ne ani obal – taký, aby boli moje mydielka pekné aj navonok. Chcela som niečo jednoduché, ekologické a – asi áno, aj romantické :) Veď posúďte sami...

Prirodne nechtikove mydlo

Do budúcnosti mám v pláne aj ďalšie mydlá – tiež s rastlinným mliekom a bylinnými extraktmi dvojakého druhu... no viac neprezradím, nechajte sa prekvapiť ;)

Ďakujem, že som sa mohla podeliť o svoju prácu a radosť z nej s príbuznými dušami :)
Srdečne, Vaša Eňa.© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.


Komentáre

Článok zatiaľ nemá žiadne komentáre.

Pridať komentár


Podobné články