Kalkulačka surovín pre dezinfekčný prípravok na ruky


Východisko pre vytvorenie kalkulačky: recept WHO.

Stanovisko odborníkov je jednoznačné: aby boli dezinfekčné prípravky na ruky účinné proti vírusom, musia obsahovať minimálne 60% ALKOHOLU. To znamená, že podiel čistého alkoholu vo výslednom prípravku musí byť aspoň 60%, nie že sa na výrobu použije 60%-ný alkohol, ktorý sa potom zriedi ďalšími surovinami (POZOR, toto je bežná chyba, ktorá sa vyskytuje v internetových receptoch na dezinfekciu).


Ako pomôcku pre dávkovanie jednotlivých surovín sme vytvorili KALKULAČKU, ktorá vám v prípade núdzovej domácej výroby dezinfekčného prípravku pomôže vypočítať množstvá jeho zložiek potrebných na to, aby bol dostatočne účinný. Alebo máte u nás k dispozícii 2 hotové (riadne schválené a zaregistrované) dezinfekčné prípravky na ruky. 

Do kalkulačky zadáte: koľko prípravku si chcete vyrobiť, % alkoholu, ktorý použijete na výrobu a vami požadované % výsledného dezinfekčného prípravku.


Vstupné údajeKoľko ml prípravku si chcete vyrobiť.

Koľkopercentný alkohol máte k dispozícii (aspoň 70%)

Aké % alkoholu chcete mať vo výslednom prípravku - minimálne 60%! (ideálne medzi 70-80%)

Výsledné množstvá


, prípadne iný zvlhčovač - napr. Aloe vera gél

Vypočítané množstvá jednotlivých zložiek dajte do nádoby s uzáverom, poriadne uzatvorte a jemne pretrepte. V ideálnom prípade by mal prípravok ešte 3 dni pred začiatkom používania postáť.