Kalkulačka surovín pre dezinfekčný prípravok na ruky


Východisko pre vytvorenie kalkulačky: recept WHO.

Stanovisko odborníkov je jednoznačné - aby boli dezinfekčné prípravky na ruky účinné proti vírusom, musia obsahovať minimálne 60%-ný PODIEL ALKOHOLU a lepšie ešte viac. To znamená, že podiel čistého alkoholu vo výslednom prípravku musí byť aspoň 60%, nie že sa použije 60%-ný alkohol, ktorý sa potom zriedi ďalšími surovinami (POZOR, toto je bežná chyba, ktorá sa v internetových receptoch vyskytuje).


Ako pomôcku pre dávkovanie jednotlivých surovín sme vytvorili KALKULAČKU, ktorá vám v prípade núdzovej domácej výroby dezinfekčného prípravku pomôže s výpočtom množstva jeho zložiek potrebných na to, aby bol dostatočne účinný (2 hotové - schválené a zaregistrované - dezinfekčné prípravky nájdete tu: Dezira gél a sprej)

Do kalkulačky zadáte: koľko prípravku si chcete vyrobiť, % alkoholu, ktorý použijete na výrobu a vami požadované % výsledného dezinfekčného prípravku.


Vstupné údajeKoľko ml prípravku si chcete vyrobiť.

Koľkopercentný alkohol máte k dispozícii (aspoň 70%)

Aké % alkoholu chcete mať vo výslednom prípravku - minimálne 60%! (ideálne medzi 70-80%)

Výsledné množstvá


, prípadne iný zvlhčovač - napr. Aloe vera gél

Vypočítané množstvá jednotlivých zložiek dajte do nádoby s uzáverom, poriadne uzatvorte a jemne pretrepte. V ideálnom prípade by mal prípravok ešte 3 dni pred začiatkom používania postáť.