Zubný prášok pre snehobiele zuby (stará švajčiarska receptúra)

18.09.2016 00:00

Dnes by sme sa s vami opäť rady podelili o návod na domácu výrobu užitočnej zdravej vecičky :) Ide o čisto prírodnú zubnú pastu v práškovej podobe podľa originálnej aromaterapeutickej receptúry vychádzajúcej zo starého švajčiarskeho receptu s hrdým názvom Švajčiarsky zubný prášok pre snehobiele zuby ;) Príprava prášku je jednoduchá, použitie bezproblémové a prášok je naozaj účinný.

Hotovy zubny prasok

Takže, poďme na to!

BUDETE POTREBOVAŤ: drvenú sušenú pomarančovú kôru, rozdrvené sušené listy šalvie lekárskej, jemne mletú morskú soľ, sódu bikarbónu a esenciálne oleje: citrón + mäta.

Presné množstvá jednotlivých zložiek vidíte na nasledujúcom obrázku:

Suroviny na vyrobu zubneho prasku

Ešte stručne priblížim význam jednotlivých zložiek tohto zázračného zubného prášku :)

Drvená pomarančová kôra sa historicky využívala v rôznych liečebných a kozmetických prípravkoch. Jej konkrétne účinky v prášku na čistenie zubov sú nasledovné: bieli a odstraňuje škvrny, pohlcuje zápach, pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne, pomáha pri hojení poranení a poškodení v ústnej dutine.

Šalvia lekárska (podobne ako morská soľ a sóda) sa oddávna používala aj používa pri liečbe ochorení ďasien. V zubnom prášku je z nasledujúcich dôvodov: podporuje zdravie ďasien, má protizápalové a antibakteriálne účinky, odstraňuje škvrny, pohlcuje pachy.

Sóda bikarbóna je tiež stabilnou zložkou v prípravkoch ústnej hygieny. Jej výhody v zubnom prášku sú tieto: pH 9 (neutralizuje kyslé prostredie v ústach), pohlcuje pachy, odstraňuje zubný povlak a bieli. Jej abrazívnych účinkov sa pri tomto recepte netreba obávať (prášok sa nanáša na vlhkú zubnú kefku a v ústach sa tiež rýchlo rozpúšťa).

Morská soľ - jej benefity v zubnom prášku sú nasledujúce: pH 8 (neutralizuje kyslé prostredie v ústach), podporuje hojenie raniek a iných poškodení sliznice, remineralizuje zuby, má dezinfekčné vlastnosti, napomáha pri odstraňovaní škvŕn.

Mätový esenciálny olej sa už v staroveku používal tak pri liečbe bolesti zubov, ako aj na osvieženie ústnej dutiny. Má analgetické, dezinfekčné a antimikrobiálne účinky, zmierňuje prípadné zápaly ústnej sliznice a pôsobí proti zápachu z úst. Zubnému prášku tiež dodáva aj sviežu bylinkovo-mentolovú chuť.

Citrónový esenciálny olej má antibakteriálne, dezinfekčné, antiseptické a antitoxické účinky. Je výborný na ošetrenie ďasien a chrupu, nakoľko pôsobí proti infekciám v ústnej dutine, aftám, aj prípadnému zápachu. Dodáva zubnému prášku ovocno-citrusovú príchuť.

POSTUP: rozdrvte pomarančovú kôru v mažiari. Pokiaľ máte doma mlynček na kávu, tak je ešte lepšie pomlieť kôru na ňom - je to menej namáhavé a pomarančová kôra získa priam púdrovú jemnosť :)

Pomarancova kora v maziari

Sušenú šalviu tiež treba rozdrviť na čo najjemnejší prášok. Pravdepodobne sa vám nepodarí úplne rozdrviť stopky - tie potom z prášku vyberte, pretože asi nechcete, aby vám pri čistení zubov zaliezali pomedzi ne ;) Pokiaľ použijete mlynček na kávu, tak problém s nedostatočne rozdrvenými stopkami odpadá - mlynček zomelie šalviu aj so stopkami na jemnučký prášok.

Potom treba všetky sypké suroviny veľmi dobre premiešať. Keď sú sypké suroviny dôkladne zmiešané a spojené, prikvapkajte oba esenciálne oleje a zmes opäť dobre premiešajte. Hotovo! Zubný prášok skladujte v čistej uzavretej nádobe bez prístupu svetla.

POUŽITIE: na čistenie zubov si odoberte trochu prášku na lyžičku, navlhčite zubnú kefku vodou a "vytrite" ňou prášok z lyžičky (nalepí sa na vlhkú kefku). Následne si vyčistite zuby podľa svojej individuálnej rutiny.

Užite si ešte krásny september!

Vaše Eňa & Eva.© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.

Komentáre


Článok zatiaľ nemá žiadne komentáre.

Pridať komentár