Príprava osviežujúcej KVETINOVEJ VODY - fotonávod

21.07.2015 16:32

Ak ste prišli na chuť výrobe domácej prírodnej kozmetiky, máme pre vás ďalší návod. Tentoraz na destiláciu sviežej, jemne voňavej kvetinovej vody. Na jej výrobu si môžete vybrať rôzne bylinky či kvetinky - či už podľa obľuby alebo želaného účinku. Vhodné sú napríklad: levanduľa, ruža, medovka, mäta, verbena, rozmarín, šalvia, harmanček.... Treba však upozorniť, že vôňa kvetu či bylinky sa nemusí vždy 100%-ne preniesť do vyrábanej kvetinovej vody. Prechádzajú do nej totiž len niektoré vonné látky, čo môže vôňu viac či menej pozmeniť. Prínosy pre pokožku však budú citeľné tak či tak :)

Najlepšie je použiť čerstvé kvety, ale nesklamú ani sušené. Môžu byť destilované jednotlivo, alebo aj v zmesi. Určite však neodporúčame teplocitlivé kvietky - ako napr. jazmín - vodička by sa vám nepodarila. My sme si teraz - aj vzhľadom na horúce dni - zvolili osviežujúcu mätu.

Kvetinova-voda

 

Kvetinové vody (alebo aj hydroláty) sú v porovnaní s koncentrovanými esenciálnymi olejmi oveľa jemnejšie a majú aj trochu odlišné vlastnosti. Na rozdiel od olejov obsahujú totiž vo vode rozpustné zložky, napríklad rastlinné kyselinky, ktoré sú veľmi užitočné pri tonizácii pleti. Kvetinové vody, najmä ak vznikajú ako samostatný produkt a nie len ako "odpad" pri výrobe esenciálneho oleja, však obsahujú aj niektoré prospešné zložky éterických olejov, len v menej koncentrovanej forme.

Tieto 100%-ne prírodné vody majú naozaj rôznorodé využitie - či už ako pleťové tonikum alebo jemne čistiaca pleťová voda, tiež na obklady, či naparovanie, alebo ako osviežujúci sprej na prírodný "refreš" pokožky tváre a tela. Niektoré fungujú tiež ako repelent  vhodný aj pre veľmi malé deti či  domácich miláčikov (napr. Mätová, Rozmarínová, Levanduľová voda). Dajú sa použiť na prevoňanie účesu, niektoré dokonca mierne tónujú vlasy (Rozmarín je vhodný na tmavé vlasy a Harmanček na svetlé).

Viac zaujímavých informácií o kvalite a používaní kvetinových vôd nájdete v článku: Živá kvetinová voda - výroba, kvalita a použitie hydrolátov.

 

Poďme teda na to - tu je sľúbený fotopostup destilácie kvetovej vody zo sviežej mäty :)

Táto aromatická voda sa okrem osvieženia a zvlhčenia pokožky či vlasov počas letných dní odporúča aj pri akné, alergickej reakcii na bodnutie hmyzom, či na podporu koncentrácie pri štúdiu alebo práci (= upokojuje nervy, a zároveň stimuluje myseľ).

 

Čo potrebujeme:
(bežné pomôcky, ktoré nájdeme v kuchyni)

  • hrniec s pokrievkou (najlepšia je sklenená, aby ste počas destilácie videli, čo sa v hrnci deje)
  • teploodolný podstavec (my sme použili keramickú formičku na mafiny)
  • misku, do ktorej budeme zbierať kvetovú vodu (nemala by byť veľmi široká - len tak, aby sa nedotýkala okrajov hrnca)
  • bylinky/kvietky, ktoré chceme spracovať - cca. 5 hrstí (v našom prípade mäta)
  • vrecká s ľadom

Priprava-vyroby-kvetinovej-vody

Postup:

Do hrnca vložíme podstavec (napr. keramickú formičku na mafiny)

Postup-pripravy-kvetinovej-vody-1

Do hrnca nalejeme vodu: cca. 2 cm nad spodný okraj podstavca (formičky na mafiny). do tohto malého množstva vody namočíme bylinky. Počas destilácie je dobré z času na čas skontrolovať, čo sa v hrnci deje, aby bylinky neprihoreli!

postup-pripravy-kvetinovej-vody-2

Na podstavec postavíme misku, do ktorej budeme zachytávať kvetinovú vodu. Hrniec zakryjeme pokrievkou, ktorú sme otočili naopak. Miska na kvetinovú vodu sa nemá dotýkať hrnca ani pokrievky. Hrniec dáme na šporák a privedieme vodu k varu.

postup-pripravy-kvetinovej-vody-3

Keď voda začne vrieť, položíme na pokrievku vrecko s ľadom a stíšime teplotu na šporáku tak, aby voda vrela, ale len mierne. Necháme destilovať cca. 20 minút, nie dlhšie.

postup-pripravy-kvetinovej-vody-4

Čo sa deje v hrnci:

Voda vrie a odparuje sa. Para prechádza bylinkami a obohacuje sa o zložky esenciálnych olejov a iné rastlinné látky (napr. kyseliny rozpusné vo vode), potom sa zachytáva na pokrievke, kde sa vďaka ľadu zráža a steká do misky. 

Po 20-tich minútach vypneme šporák a necháme hrniec vychladnúť. Opatrne vyberieme misku z hrnca - kvetinová voda je hotová :-)

Cerstva-kvetinova-voda

Skladovanie:

Je dobré držať túto kvetinovú vodu v chladničke - tam Vám vydrží aj pol roka. Odporúčame odliaťsi z nej malé množstvo, ktoré spotrebujete v priebehu týždňa, a to si môžete držať po ruke v kúpeľni :)

Tip na predĺženie trvanlivosti: ak máte kvalitný rastlinný esenciálny olej (napríklad mätový), kvapnite z neho do kvetinovej vody zopár kvapiek. Na jej povrchu sa vytvorí tenučká olejová vrstva, ktorá neprepustí vzduch, čím sa spomalí nežiaduci proces oxidácie. 

Kvetinova-voda-finalny-produkt

 

Sila voľne rastúcich či pestovaných bylín a kvetov je naozaj mimoriadna. Okrem rôznych zdravotných prínosov a potešenia, ktoré nám rastlinky do života prinášajú, môžeme mať vďaka nim aj krásnu pleť - doslova: pleť ako kvet :)

Nech sa Vám vaša kvetinová či bylinková voda vydarí!

Krásne leto želáme,
vaše Eva a Eňa.© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.

Komentáre


Lucia
17.06.2018 21:12

Dakujem, uz sa chladiiii :)

Healthy mind
22.06.2019 13:47

Dnes jsem poprvé objevila váš blog a je skvělý. Je plný skvělých članků. Moc si tvého psaní vážím. Miluju tuhle přírodní cestu životem. Urcitě se zase ráda vrátím. Budu ráda i když někdy navštívíš můj blog a necháš názor na mé psaní a celkový dojem blogu.

Modrá púpava
28.06.2019 03:29

Ďakujeme krásne, tešíme sa, že ťa náš blog zaujal a budeme sa tešiť na ďalšie milé návštevy. Áno, prírodná cesta je úžasná :)

Ester
31.08.2019 19:39

Dobry den, dakujem za inspiraciu. Rada by som sa opytala na šípkovú kvetinovú vodu. Myslite ze su šípky vhodne destilovat? Dakujem

Modrá púpava
02.09.2019 18:08

Pekný deň. S radosťou, tešíme sa, že Vás článok inšpiroval :) To s tou šípkovou vodou je veľmi zaujímavý nápad. Nebude to síce "kvetinová" voda v pravom zmysle slova, ale účinné - vo vode rozpustné látky - by sa mali destiláciou uvoľniť aj z plodov (keďže sa bežne robí šípkový čaj ;) Ešte sme sa s takou vodičkou nestretli, tak ak sa na to dáte, určite nám napíšte, ako sa podarila, ako voňala a tak pod.

Pridať komentár