Prírodná kozmetika, tipy pre krásu, Slow Beauty
Blog Modrá púpava ©


Pre krásnu pleť a vlasy | | Poznajte kvalitné suroviny | | Tipy a triky na doma | | Naše (púpavové) príbehy

Príprava osviežujúcej KVETINOVEJ VODY - fotonávod

21.07.2015 16:32

Kvetinova-voda

Ak ste prišli na chuť „kuchteniu“ domácej prírodnej kozmetiky, máme pre Vás ďalší návod, tentoraz na sviežu jemne aromatickú kvetinovú vodu. Môžete použiť ľubovoľné bylinky či kvetinky – podľa želaného účinku či Vašej vôňovej preferencie (levanduľa, ruža, medovka, mäta, verbena, rozmarín, harmanček... neodporúčame však teplocitlivé kvietky ako napr. jazmín - voda sa Vám s ním nepodarí a bude smradkavá ;) Najlepšie je použiť čerstvé kvety, ale nesklamú ani sušené. Môžu byť destilované jednotlivo, alebo aj v zmesi. My sme si teraz - vzhľadom na teplá - zvolili osviežujúcu mätu :)

 Kvetinové vody (alebo aj hydroláty) sú považované za jemnejšie v porovnaní s koncentrovanými esenciálnymi olejmi a majú aj trochu odlišné vlastnosti. Na rozdiel od olejov obsahujú totiž vo vode rozpustné liečivá, napríklad rastlinné kyseliny, ktoré sú veľmi užitočné pri tonizácii tváre. Kvetinové vody (najmä ak vznikajú ako samostatný produkt a nie len ako "bokovka" pri výrobe esenciálneho oleja) však obsahujú aj prospešné zložky éterických olejov, len v menej koncentrovanej forme.

Ak nemáte poruke kvetinky/bylinky, alebo ak sa Vám nechce tráviť čas destilovaním, môžete si kvalitnú vodu vybrať aj z našej ponuky KVETINOVÝCH VÔD, určite neoľutujete ; )

Použitie:
Kvetinová vody má naozaj rôznorodé využitie - ako pleťové tonikum či čistiaca pleťová voda, na obklady, naparovanie či inhaláciu (napr. harmančeková voda), ako sprej (v rozprašovacej fľaštičke) na osvieženie pokožky tváre a tela, ale aj celej miestnosti, či posteľného prádla a prestierania, ako repelent proti hmyzu (aj pre domácich miláčikov), na prevoňanie účesu, niektoré dokonca aj na mierne tónovanie vlasov (rozmarín na tmavé a harmanček na svetlé vlasy). Podrobnejšie info o používaní a zaujímavosti o kvalite kvetinových vôd nájdete tu: ''Živá'' kvetinová voda...

Špeciálne mätová kvetinová voda sa okrem osvieženia a zvlhčenia pokožky či vlasov počas letných dní odporúča aj pri akné, alergických reakciách na bodnutie hmyzom, či na podporu koncentrácie pri štúdiu alebo práci (upokojuje nervy, a zároveň stimuluje myseľ).

Ale poďme k veci - nech sa páči, NÁVOD na kvetinovú vodu z mäty:

 

Potrebujeme:
(bežné pomôcky, ktoré nájdeme v kuchyni)

  • hrniec s pokrievkou (najlepšia je sklenená, aby ste počas destilácie videli, čo sa v hrnci deje)
  • teploodolný podstavec (my sme použili keramickú formičku na mafiny)
  • misku, do ktorej budeme zbierať kvetovú vodu (nemala by byť veľmi široká - len tak, aby sa nedotýkala okrajov hrnca)
  • bylinky/kvietky, ktoré chceme spracovať - cca. 5 hrstí (v našom prípade mäta)
  • vrecká s ľadom

Priprava-vyroby-kvetinovej-vody

Postup:

Do hrnca vložíme podstavec (napr. keramickú formičku na mafiny)

Postup-pripravy-kvetinovej-vody-1

Do hrnca nalejeme vodu: cca. 2 cm nad spodný okraj podstavca (formičky na mafiny). do tohto malého množstva vody namočíme bylinky. Počas destilácie je dobré z času na čas skontrolovať, čo sa v hrnci deje, aby bylinky neprihoreli!

postup-pripravy-kvetinovej-vody-2

Na podstavec postavíme misku, do ktorej budeme zachytávať kvetinovú vodu. Hrniec zakryjeme pokrievkou, ktorú sme otočili naopak. Miska na kvetinovú vodu sa nemá dotýkať hrnca ani pokrievky. Hrniec dáme na šporák a privedieme vodu k varu.

postup-pripravy-kvetinovej-vody-3

Keď voda začne vrieť, položíme na pokrievku vrecko s ľadom a stíšime teplotu na šporáku tak, aby voda vrela, ale len mierne. Necháme destilovať cca. 20 minút, nie dlhšie.

postup-pripravy-kvetinovej-vody-4

Čo sa deje v hrnci:

Voda vrie a odparuje sa. Para prechádza bylinkami a obohacuje sa o zložky esenciálnych olejov a iné rastlinné látky (napr. kyseliny rozpusné vo vode), potom sa zachytáva na pokrievke, kde sa vďaka ľadu zráža a steká do misky. 

Po 20-tich minútach vypneme šporák a necháme hrniec vychladnúť. Opatrne vyberieme misku z hrnca - kvetinová voda je hotová :-)

Cerstva-kvetinova-voda

Skladovanie:

Je dobré držať túto kvetinovú vodu v chladničke - tam Vám vydrží aj pol roka. Odporúčame odliaťsi z nej malé množstvo, ktoré spotrebujete v priebehu týždňa, a to si môžete držať po ruke v kúpeľni :)

Ešte jeden tip na predĺženie trvanlivosti: ak máte kvalitný rastlinný esenciálny olej (napríklad mätový), kvapnite z neho do kvetinovej vody zopár kvapiek. Na jej povrchu sa vytvorí tenučká olejová vrstva, ktorá neprepustí vzduch, čím sa spomalí nežiaduci proces oxidácie. 

Kvetinova-voda-finalny-produkt

Vôňa voľne rastúcich bylín či kvetov je naozaj mimoriadna a prináša nám veľa potešenia do života! Ešte väčší prínos môžeme mať z byliniek, keď si z nich niečo pleti prošpešné vyrobíme :)
Nech sa Vám Vaša kvetinová/bylinková voda vydarí!

Krásne leto!
Vaše Eva & Eňa :)© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.


Komentáre

Lucia
17.06.2018 21:12

Dakujem, uz sa chladiiii :)

Pridať komentár


Podobné články