Prírodná kozmetika, tipy pre krásu, Slow Beauty
Blog Modrá púpava ©


Pre krásnu pleť a vlasy | | Poznajte kvalitné suroviny | | Tipy a triky na doma | | Naše (púpavové) príbehy

''Živá'' kvetinová voda: výroba, kvalita a použitie hydrolátov

28.01.2018 01:00

Čo môže byť lepšie ako voda?  Predsa KVETINOVÁ VODA!  ...teda voda obohatená o bioaktívne látky z kvetov či bylín.

Kvetinové vody (hydroláty) sú - okrem vodných výluhov, olejových macerátov, esenciálnych olejov a pod. - ďalšou krásnou možnosťou používania aktívnych rastlinných zložiek v prírodnej kozmetike. Sú ako stvorené najmä na hydratáciu a tonizáciu pokožky. Ako pri iných prírodných látkach, aj tu je veľmi dôležitým faktorom ich kvalita. Deklarované vlastnosti a účinky majú totiž LEN plnohodnotné, dobre spracované kvetinové vody. Ak chcete naozaj KVALITNÝ hydrolát - pýtajte sa na jeho výrobu! Lebo ak je to len vedľajší produkt výroby esenciálnych olejov, rozhodne to nie je ono :(
Účinný, kvalitný hydrolát je vyrobený priamo ako hydrolát - teda je hlavným cieľom sám o sebe. Proces destilácie, ktorého cieľom je vyrobiť dobrú kvetinovú vodu je INÝ ako destilácia esenciálneho oleja s dodatočným komerčným využitím sekundárne vzniknutej (zvyškovej) vody.

hydrolát, kvetinová voda, kvetová voda, harmančekový hydrolát, harmančeková voda

 

VÝROBA hydrolátov/kvetinových vôd

Tradičná výroba a používanie hydrolátov siaha dosť ďaleko do minulosti. Vyrábali sa z byliniek a kvetov pestovaných vo vlastných záhradkách a ich použitie bolo rozmanité - na dodanie chuti a arómy pri varení, ako toaletná voda pre osobnú hygienu, alebo aj ako liek. Neskôr - v 18. storočí vytlačila ich domácu výrobu komerčná produkcia esenciálnych olejov. Dnes však primárna, cielená výroba kvetinových vôd zažíva svoju renesanciu a ich používanie sa stáva opäť populárnym.

Proces výroby hydrolátu parnou destiláciou je v princípe rovnaký bez ohľadu na použitý destilačný prístroj (dokonca aj keď použijete na výrobu hydrolátu len pomôcky z vlastnej kuchyne - viď náš Fotonávod na domácu výrobu mätovej vody).
V stručnosti - cez kvietky, resp. bylinky prechádza para, do ktorej sa uvoľňujú rastlinné látky. Následne táto para chladením opäť kondenzuje na vodu - známu ako hydrolát, kvetinová či bylinková voda.

Destilacia-harmanceku

Pri výrobe kvetinových vôd a ich následnom skladovaní je veľmi dôležitá čistota. Obnáša to starostlivú sterilizáciu tak použitých nástrojov, ako aj nádob, rozprašovačov a pod. Na držanie a uskladnenie je vhodná konštantná teplota cca. do 16-17 stupňov a tmavé sklené fľaše, nakoľko vystavením svetlu strácajú hydroláty na kvalite. Ideálne je tmavé, ale priehľadné sklo, ktoré chráni pred svetlom, no zároveň umožňuje sledovať množstvo vo fľaštičke.

Vlastné skúsenosti s destiláciou hydrolátov máme s lesnou mätou, rebríčkom a harmančekom (viď obrázok vyššie). Rastlinky sme destilovali čerstvé, bez sušenia - max. do 24 hodín od ich nazbierania. A môžeme potvrdiť, že je naozaj rozdiel, či sa pri destilácii sústreďujeme na výrobu esenciálneho oleja alebo kvetinovej vody.

 

KVALITNÝ verzus ZVYŠKOVÝ hydrolát

Ako sme už naznačili, najčastejším nepochopením úžasného daru kvetinových vôd je to, že majú byť vedľajším produktom procesu výroby esenciálnych olejov. A takých je, žiaľ, u dodávateľov a predajcov prírodnej kozmetiky väčšina. Tým sa degraduje ich jedinečná podstata na náhodný, v podstate odpadový produkt :(

Opätovné uznanie terapeutických výhod vysoko kvalitných, primárnych hydrolátov je novým trendom, ktorý prichádza hlavne z Francúzska a pomaly si získava svojich priaznivcov a realizátorov. Aj tak je však zatiaľ výroba hydrolátov samých o sebe ako primárnych produktov relatívne zriedkavá. Preto je každá fľaša takéhoto hydrolátu tak trochu pokladom :)

hydrolát, kvetinová voda, kvetová voda, harmančekový hydrolát, harmančeková voda

Všetky naše kvetinové vody (Ružová, Medovková, Harmančeková a Šalviová) sú destilované ako cieľový produkt špeciálne podľa našich požiadaviek malovýrobcom, ktorý v období zberu každý deň ráno zhromažďuje čerstvé rastliny, resp. ich časti a v priebehu dňa ich destiluje, aby sa nestratila ani štipka ich prírodnej sily. Ide o výrobcu, s ktorým sa osobne poznáme a s ktorým zdieľame našu filozofiu vysokej kvality surovín. Preto sú hydroláty v našej ponuke koncentrované, účinné a výrazne voňavé.

A že to má naozaj aj reálny odraz v ich účinkoch, potvrdzujú slová Michaely:
***Kvetove vody striedam, druhy aj znacky. Malokedy sa vraciam k rovnakej... Napriek tomu musim ako top 1 oznacit kvetove vody od Modrej pupavy. Bola som velmi spokojna aj s Ruzovou aj s touto Salviovou. V boji s akne takisto zaznamenala najviditelnejsi ucinok.***

Dôležitým faktorom kvality hydrolátov/kvetinových vôd teda je proces ich výroby - či sú vyrábané primárne ako hydroláty, alebo sú len sprievodnými produktmi popri výrobe esenciálnych olejov. Zároveň je to informácia, podľa ktorej sa môžete pri výbere kvetinovej vody veľmi dobre orientovať - ak totiž výrobca destiluje priamo hydrolát pre hydrolát, je vysoko pravdepodobné, že tento bude naozaj kvalitný - veď ide o jeho hlavný produkt!
 

MOŽNOSTI POUŽITIA kvetinových vôd

Hydroláty sú svojimi účinkami veľmi podobné esenciálnym olejom z danej rastliny. Ich veľkou výhodou je, že sa dajú aplikovať neriedené priamo na pokožku a že ich použitie je bezpečné aj u malých detí, tehotných žien a celkovo u osôb s vyššou senzitivitou na (niektoré) rastlinné zložky. Na druhej strane sú tiež hydroláty v určitých ohľadoch k olejom komplementárne, pretože obsahujú aj vo vode rozpustné látky, ktoré sa v olejoch nevyskytujú.
Možnosti použitia kvetinových vôd sú naozaj rozmanité - od malého občerstvenia pleti v priebehu dňa, či po holení (páni!), cez ďalšie účinné kozmetické aplikácie, až po varenie.

 

Inšpirujte sa nasledujúcimi TIPMI:

• ako jemná, čisto prírodná čistiaca pleťová voda
• ako pleťové tonikum, špeciálne vhodné po čistení, či odličovaní
• ako zvlhčovač pokožky pred použitím pleťového oleja, balzamu, alebo masla
• ako sprej na osvieženie pokožky tváre a/alebo zafixovanie make-upu
• ako sprej na osvieženie pokožky tela, či jemný parfém (toaletná voda)
• na upokojenie pokožky po prehriatí, opálení
• ako repelent proti hmyzu (aj pre malé deti, či domácich miláčikov)
• na prevoňanie účesu + celkovo pri starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku
• ako prírodná ústna voda, alebo kloktadlo
• ako (studený) obklad na unavené, opuchnuté, začervenané oči
• na upokojenie a ošetrenie podráždenej, alebo poranenej pokožky po holení/epilácii
• na intímnu hygienu, aj na podporu hojenia pôrodných poranení
• aromaterapeuticky - napr. na psychické povzbudenie, osvieženie, zlepšenie nálady
• ako surovina na výrobu prírodných krémov, mliek a ďalšej kozmetiky s vodnou bázou
• na rozrobenie suchej pleťovej masky (namiesto vody)
• na obklady, naparovanie, či inhaláciu
• na dochutenie jedla
• ako sprej na aromatizáciu miestnosti, oblečenia, posteľného prádla, prestierania...
• na kropenie alebo naparovanie bielizne pri žehlení.

 

Želáme Vám krásny koniec zimy aj s touto voňavou kvetinovou pripomenkou leta!
Vaše Eňa a Eva.© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.


Komentáre

Sisushka
07.09.2018 07:08

Prajem pekný deň, rada by som sa opýtala, či plánujete aj nejakú vodu špeciálne pre detičky? Moja 5ročná dcérka veľmi túži po ´detskej voňavke´ a ja nie som veľmi naklonená ponuke, ktorú vidím v obchodoch...chce to samozrejme aj kvôli prezdobenej fľaštičke, čiže ma napadlo, či by sa nedala vyrobiť prírodná alternatíva detskej vône s obalom, ktorý by potešil malé parádnice :-)

Modrá púpava
23.09.2018 01:36

Pekný deň. Všetky kvetinové vody sú vhodné aj pre deti, nakoľko sú (na rozdiel napr. od esenciálnych olejčekov) veľmi jemné. Keďže ide o čisto prírodný produkt, je to určite lepšia voľba ako "ozajstná" voňavka. Samozrejme, vôňový efekt bude najmä pre malú parádnicu - vôňa nie je ani pretrvávajúca, ani do okolia "raziaca". Ak sa dcérke páčia naše fľaštičky, tak si myslím, že kvetinová voda je sama o sebe veľmi dobrá alternatíva "detskej voňavky". Najviac by som jej odporúčala vodičku Medovkovú s veľmi príjemnou bylinkovo-citrónovou vôňou - myslím, že taká by najviac "oslovila" detský noštek :)

Pridať komentár


Podobné články