Prírodná starostlivosť o ruky - 5 tipov pre zdravú a mladistvú pokožku rúk

04.11.2018 17:31

Trápia vás v zime suché a popraskané ruky? Doprajte im exluzívnu starostlivosť s liečivými darmi prírody. Sú to práve ruky, ktoré často prezrádzajú náš skutočný vek. Podobne ako tvár, sú našou vizitkou, ktorú prezentujeme verejne. Zaslúžia si teda viac než len bežný krém na ruky.

Ruky sú v priebehu dňa často umývané, čo ich zbavuje ochranného filmu, a tiež bráni účinným látkam z krémov na ruky dlhodobo pôsobiť. Preto je dobré mať aj počas dňa po ruke niečo, čím si ich môžeme  natrieť. Ideálny je napríklad rýchlo sa vstrebávajúci (polosuchý) prírodný olej. Neváhajte ho použiť, kedykoľvek máte pocit pnutia, alebo suchej pokožky. Stačí naozaj jedna či dve kvapky a olej rukám vráti ich vláčnosť a podporí ochrannú funkciu kože.

Hlavný dôraz v starostlivosti o ruky však treba klásť na intenzívnu nočnú starostlivosť, kedy sa výborne uplatní najmä koncentrovaný balzam na ruky. A ako doplnkovú starostlivosť možno raz do týždňa rukám dopriať aj peeling, či bylinkový kúpeľ.

regeneračný krém na ruky

 

AKO SA STARAŤ O RUKY V ZIME

Záťažovým obdobím pre pokožku rúk je jeseň a zima, kedy sú viac než inokedy vystavené nepriaznivým vonkajším vplyvom. V sychravom a chladnom počasí sa výrazne zvyšuje výskyt problémov, ako sú: suché ruky, popraskané ruky, „papierová“, vysušená pokožka, alergia na chlad prejavujúca sa ako ekzém a pod.
Nenechajte svoje ruky trpieť (a popri tom aj starnúť), ale zabezpečte im dostatočnú hydratáciu, výživu ochranu.

Pokožka rúk je veľmi tenká - nemá podkožnú tukovú vrstvu, ktorá by prispievala k jej ochrane. Pri správnej starostlivosti však ani v zime nemusíte mať problém s vysušenými rukami. Stačí im venovať trochu času spolu s láskavou pozornosťou a uvedomením si toho, čo je pre pokožku rúk dobré a čo nie.
Napríklad že rukám pri umývaní neprospieva príliš horúcu voda - ideálna je vlažná. A tiež, že v chladnom období by ste určite mali nosiť rukavičky.

 

RITUÁLIKY PRE KRÁSNE RUKY

1. Masáž rúk rastlinným olejom

Vybraný olej mierne rozohrejte v dlaniach, naneste na chrbty rúk a pomaly krúživými pohybmi masírujte pokožku až do úplného vsiaknutia. Môžete použiť napríklad Arganový, Marhuľový, alebo Konopný olej (posledný menovaný odporúčame najmä pri výskyte ekzémov na rukách).

 

2. Peeling rúk

Pre odstránenie suchých šupiniek, zjemnenie a rozjasnenie pokožky na rukách si urobte olejovo-cukrový peeling. Pripravíte si ho tak, že 1 polievkovú lyžicu oleja (Konopný, Olivový, Marhuľový, Kokosový...) zmiešate s 1 polievkovou lyžicou jemného cukru. Zmesou si pílingujeme ruky cca. 5 minút. Ak si do zmesi pridáte aj trochu mlieka, medu a citrónovej šťavy (+ viac cukru na úpravu konzistencie), pomáha píling rúk aj proti pigmentovým škvrnám.

Peeling rúk

 

3. Olejový zábal

Vysušené, či popraskané ruky dá cez noc výborne „dokopy“ zábal. Jednoducho si ruky pred spaním „nahrubo natriete olejom (Arganovým, Olivovým, Marhuľovým...), navlečte na ne bavlnené rukavice a nechajte pôsobiť celú noc.  Okrem toho, že doprajete pokožke rúk výživu a regeneráciu, zábal výborne ošetrí aj vaše nechty.

 

4. Bylinkový kúpeľ rúk

Vybrané bylinky (napr. levanduľu, nechtík, žihľavu, harmanček, sladké drievko... ) zalejte horúcou vodou, nechajte vylúhovať a vychladnúť na primeranú teplotu (teplá, nie však horúca voda). Potom vodu sceďte do širšej, plochšej nádoby, ponorte ruky do bylinkového kúpeľa a nechajte 5-7 minút oddychovať. Po kúpeli ruky len zľahka osušte a do ešte vlhkej pokožky votrite prírodný olej alebo balzam.

ruky kúpeľ

 

5. Regeneračný bylinkový balzam na ruky

Na ranné a večerné ošetrenie pokožky rúk, ale aj po bylinkovom kúpeli, sa výborne hodí hutnejší bezvodý prípravok. Ideálny je napríklad balzam s extraktmi z byliniek, s liečivým bambuckým maslom a včelím voskom vytvárajúcim na rukách ochranný film. Taký Balzam nájdete aj v našej ponuke.

Vaše ruky si špeciálnu starostlivosť určite zaslúžia a v sychravom, chladnom období to platí dvojnásobne. Zároveň môžu byť pre vás uvedené rituáliky starostlivosti o ruky aj relaxáciou a potešením - v tom najlepšom duchu Slow Beauty :)

Želáme vám krásny november!
Vaše Eva a Eňa.© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.

Komentáre


Článok zatiaľ nemá žiadne komentáre.

Pridať komentár