5 horúcich vychytávok v zimnej starostlivosti o pleť

28.01.2019 20:08

Článkov o tom, ako sa správne starať o svoju pleť v zime, je veľa. My vám prinášame menej známe, no o to účinnejšie tipy pre krásnu pleť. Ide o úplne jednoduché veci, vďaka ktorým nebude vaša pokožka vysušená alebo mdlá a bez života, ale svieža a žiarivá, a to aj v zime.
Majte však pri tom na pamäti, čo Vašej pleti v zime vyslovene škodí (o tom bol článok: 3 veci, ktorým sa v zimnej starostlivosti o pleť vyhnite) a nepokazte si to u nej ;)

V zimných mesiacoch nám najviac hrozia problémy so suchou pokožkou. Môže za to nielen chlad a mráz, ale aj nízka vlhkosť vzduchu, prekúrené byty a nižší príjem tekutín. Preto je hydratácia úplne tým najhorúcejším zimným tipom pre krásu.

suchá pleťv zime

 

1. Jemná exfoliácia: med

V zimnom období je tiež veľmi vhodná jemná exfoliácia, ktorá umožňuje preniknúť výživným a hydratačným látkam hlbšie do pokožky. Pravidelné odstraňovanie odumretých buniek, nečistôt a rôznych nánosov z povrchu kože je mimoriadne dôležité. Pomôže to aj tomu, aby pleť nepôsobila hrubo a "šedivo."

Práve na jemnú, zvláčňujúcu exfoliácou je úplne perfektný surový kvalitný med. Med totiž obsahuje enzýmy a organické kyselinky, ktoré jemne odstránia vrchnú vrstvičku opotrebovaných buniek (nejde o mechanickú exfoliáciu, akou je klasický píling, ale o enzýmovú). Okrem toho má na pleť aj ďalšie veľmi prospešné účinky: prirodzene hydratuje, potláča zápaly, vypína pokožku, reguluje pH, vyživuje...

Ako na to?
1. Navlhčite si tvár (tento krok je veľmi dôležitý, aby sa med na pokožku nelepil).
2. Naberte si do vlhkých rúk trochu medu (cca. 1 čajovú lyžičku), naneste na navlhčenú tvár a jemne si ním pokožku šúchajte a masírujte. Ak máte viac času, môžete si ho nechať na tvári aj zaschnúť ako pleťovú masku.
3. Nakoniec si dôkladne opláchnite tvár vlažnou vodou, zľahka osušte a naneste pleťový olej.

medová maska

 

2. Dobrá hydratácia: oleje a maslá

Ako môžu mať pleťové oleje alebo maslá bez vodnej fázy hydratačný účinok? Úplne jednoducho. Podporujú správne fungovanie prirodzenej ochrannej vrstvy pokožky, vďaka čomu si pleť perfektne udržiava optimálnu vlhkosť. Správne vybraný olej dokáže teda nielen hydratovať, ale zároveň pleti poskytne vzácne nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny a antioxidanty, ktoré podporujú jej dobrú kondíciu a samoobnovu.

Neexistuje však žiadny univerzálny recept. Dôležité je „počúvať“ tú svoju pleť. Ak sa vám zdá, že olej v zime vašej pokožke nestačí, používajte namiesto neho bohatšiu olejovú kúru. Alebo vyskúšajte hutné pleťové maslo, ktoré vašej pokožke poskytne extra dávku ochrany, najmä pri pobyte vonku v chladnom či veternom počasí.

Oleje a maslá je ideálne nanášať na navlhčenú pokožku. Podporí to ich vstrebávanie, aj hydratačný účinok. Na zvlhčenie môžete použiť obyčajnú vodu, alebo kvetinovú vodu (hydrolát), tonikum, či sérum (pozor, nie však olejové „sérum“, ale pravé sérum, ktoré je na vodnej báze, má gélovitú konzistenciu a len nízky podiel olejovej zložky).

oleje nat vár

 

3. „Zavlažovanie“: kvetinové vody

Oleje a maslá na tvár sú úžasné, „uzamknú“ v pokožke vlhkosť a poskytnú jej potrebné živiny. Niekedy si však pleť vyžaduje aj dodatočné dodanie vody zvonka. Na to sú ako stvorené 100%-né kvetinové vody, ktorými si môžete zvlhčovať pokožku kedykoľvek počas dňa (keď ste vnútri, nie vonku). Ideálne pre tento účel sú napríklad vody destilované z ružových lupienkov alebo levandule.

Orosenie tváre jemnou voňavou hmlou pomocou rozprašovača je nielen prospešné, ale aj veľmi príjemné. Malé dávky si kľudne môžete dopriať, aj ak máte make-up.

 

4. Zvlhčovanie vzduchu v noci

Počas vykurovacej sezóny je dôležité udržiavať aj primeranú vlhkosť vzduchu v našich obydliach. Určite dbajte na dostatok vzdušnej vlhkosti najmä v spálni, ak sa ráno nechcete budiť s pleťou vysušenou ako starý pergamen.

Používajte zvlhčovač vzduchu - niekedy práve to môže pomôcť pokožke viac než kozmetika. Lebo darmo použijete úžasný olej, či krém, ak je vzduch v miestnosti, kde trávite dlhší čas, príliš suchý. Inak, pravidelné používanie zvlhčovača pomáha aj proti chorobám. Naše sliznice sa totiž lepšie bránia pred vírusmi a baktériami, ak nie sú vysušené.

 

5. Balzam na pery nielen pre pery

O dokonalú hydratáciu pier sa postará kvalitný prírodný balzam s včelím voskom, ktorý prispieva k obnove kožných buniek a vytvára film brániaci vysychaniu pokožky. To však nie je všetko, na čo sa dá takýto balzam použiť. Je to vlastne univerzálny hojivý a ochranný prostriedok - napr. na zodratú pokožku nosa pri nádche, drobné odreninky, či ekzém. A ak ráno mávate vysušené sliznice pri vstupe do nosa, naneste si pred spaním balzam aj zvnútra na okraj nosných dierok (stačí okraj, nemusíte si balzam strkať do nosa ;)

 

kamošky


Zima by mala byť prirodzeným obdobím odpočinku regenerácie. Doprajte si teda aj vo víre pracovných a rodinných povinnosti aspoň sem-tam oddychový deň, ktorý strávite v prírode alebo s priateľkami. Deň chutného, zdravého jedla, dostatku spánku, tvorivých činností a rituálov osobnej starostlivosti :)

 

Užite si ešte posledný zimný mesiac!
Vaše Eva a Eňa.© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.

Komentáre


Článok zatiaľ nemá žiadne komentáre.

Pridať komentár