Prírodná kozmetika, tipy pre krásu, Slow Beauty
Blog Modrá púpava ©


Pre krásnu pleť a vlasy | | Poznajte kvalitné suroviny | | Tipy a triky na doma | | Naše (púpavové) príbehy

Prírodné opaľovanie alebo ako vznikol 'Letný deň'

13.06.2016 00:00

Alternatívu voči syntetickým opaľovacím prípravkom som hľadala už dobrých pár rokov. Vždy po natretí bežným opaľovacím krémom mi totiž bývalo akosi nepríjemne a celý deň som mávala neodbytný pocit, že si to budem musieť potom zo seba poriadne pozmývať... Nakoniec som sa dopracovala k tomu, že som sa radšej ani nenatrela (našťastie mám pokožku celkom dobre znášajúcu slnko). „Vidíš, hovoril som ti to,“ povedal môj muž, ktorý natieranie opaľovacími krémami odjakživa neznášal.

Ani s týmto „ignorantským“ prístupom som však nebola stotožnená. A nielen kvôli takým tým obligátnym hrozbám ako rakovina kože, či predčasné starnutie – aj keď som ich, pravdaže, racionálne vnímala, prišli mi tak nejako vzdialené, v zmysle klasického sebaklamu: „mne sa to predsa nemôže stať.“ To, s čím som však bola veľmi priamo a nepríjemne konfrontovaná, boli pigmentové škvrny, ktoré sa mi na slniečku urobili počas môjho druhého tehotenstva...

No potom som natrafila na arganový olej a na vlastnej koži som zistila, čo dokáže s pokožkou dobrý prírodný olej. Pigmentové škvrny na tvári sa mi vďaka nemu nielen upravili (zbledli), ale ani sa mi pri jeho pravidelnom používaní už žiadne nové nevytvorili, a to som celé leto fungovala len s ním.

Ďalej ma na našich prímorských dovolenkách veľmi inšpirovali „domorodí“ Chorváti, ktorí namiesto opaľovacích prípravkov používali čistý kvalitný olivový olej. A spálení neboli nikdy, pritom sa na slniečku pohybovali od rána do večera. Tak som sa minulé leto pripravila nasledovne. Predtým, ako sme celá rodina vyrazili k moru, dala som do kvalitného olivového oleja macerovať nechtík, ktorý mi hojne rastie na záhrade (o nechtíku som si totiž našla, že je výborný na obnovu slnkom spálenej pokožky a aj ako prevencia rakoviny kože). S týmto nechtíkovým macerátom v olivovom oleji sme sa potom natierali celú dovolenku – ja, môj muž (naozaj, aj on! – a ešte si aj pochvaľoval, že je to celkom príjemné ;), dcéra a syn, a to tak pred, ako aj po opaľovaní. A slniečko nás ani v extrémnych prímorských podmienkach vôbec nespálilo, naopak, pokožka bola jemná, vláčna a krásne hnedá! Tak mi začalo byť jasné, že prírodné oleje môžu byť výborné aj na opaľovanie a začala som v tomto zmysle hľadať vedecké štúdie...

V prvom rade som našla to, čo mi potvrdilo moje intuitívne znechutenie zo štandardných opaľovacích prostriedkov. Totiž pre viaceré organické chemikálie používané v bežných opaľovacích prostriedkoch nie je zatiaľ jasné, či je ich použitie bezpečné, najmä z dlhodobejšieho hľadiska [1]. Aj často používané tzv. fyzikálne blokátory UV žiarenia (oxid zinočnatý a oxid titaničitý) môžu v spolupôsobení so slnečným svetlom vyvolať tvorbu voľných radikálov, ktoré pozmeňujú normálne bunky (sú tzv. fotomutagénne) [2].
Naopak, rastlinné zložky v opaľovacích prípravkoch nevyvolávajú alergické reakcie, nevykazujú negatívne vedľajšie účinky a tiež napríklad nevedú k vzniku komedónov. Sú účinné, stabilne bezpečné, čisté, nákladovo efektívne, a relatívne ľahko dostupné [2].
Medzi bezpečné prírodné absorbéry ultrafialového žiarenia patrí napríklad skvalén (vysoko obsiahnutý v olivovom oleji) – najdôležitejší ochranný lipid pokožky. Keďže hlavnými deštruktormi pokožky vystavenej slnku sú vznikajúce voľné radikály, veľmi účinné pre stimuláciu prirodzenej obnovy a opravy pokožky sú rôzne rastlinné antioxidanty (vitamíny, karotenoidy, atď.) [1]. Antioxidanty zvyšujú tzv. foto-ochranu pokožky a inhibujú tvorbu voľných radikálov [2]. V rámci výskumov bolo zistené, že viacero rastlinných olejov zabraňuje prenikaniu UV lúčov cez pokožku a vykazuje slnko-cloniaci účinok:

Olej zo pšeničných klíčkov sa vyznačuje extrémne vysokým obsahom tokoferolu (vit.E), fosfolipidov, fytosterolov a karotenoidov, čo z neho robí výborný ochranný prostriedok a antioxidant. Tiež zmierňuje podráždenia pleti spôsobené slnkom. Jeho ochranných faktor (SPF) sa pohybuje okolo 22 [4].

Sezamový olej zase podľa štúdií inhibuje rast zhubných kožných nádorov. Tiež má silný antioxidačný účinok a znižuje koncentrácie melanínu v koži (teda aj výskyt pieh a pigmentových škvŕn) [3].

Olivový olej obsahuje skvalén, ktorý má antioxidačné a hydratačné účinky a je aj výborným nosičom na prepravu iných účinných látok do pokožky pri lokálnej ochrane proti slnečnému žiareniu [2]. Tiež zmierňuje začervenanie pokožky a má protikarcinogénne vlastnosti [3]. Jeho SPF sa pohybuje okolo 9 [4].

Arganový olej obsahuje tokoferol, fenoly, karotény, skvalén a mastné kyseliny. Má antioxidačné, hydratačné, výživné a ochranu proti UV poskytujúce vlastnosti [2]. Tiež zmierňuje začervenanie a znižuje koncentrácie melanínu v pokožke [3].

Ďalej z esenciálnych olejov: olej z mrkvových semien poskytuje ochranu pred UV žiarením a posilňuje imunitnú odpoveď naň, podporuje rast nových buniek a má antioxidačné vlastnosti [2]. Jeho SPF sa pohybuje okolo 19 [4]. Ďalšie dva esenciálne oleje, ktoré okrem iných pozitívnych účinkov na pokožku vystavenú slnku (hojivé, chladivé, regeneračné) vykazujú aj ochranný faktor (SPF 6, resp. 7) sú levanduľový a mätový olej [5].

No a všetky spomínané rastlinné oleje som v adekvátnych pomeroch zahrnula do receptúry prírodného “opaľovacieho” oleja, na ktorý som veľmi hrdá :) Keďže sme nedali otestovať jeho súhrnný ochranný faktor, nebolo by korektné deklarovať nejaké konkrétne číslo SPF (test na zistenie SPF možno realizovať v zahraničí a ojooj, veru vyyysoko prekračuje naše finančné možnosti...). Preto sme po porade Modrej púpavy pre olej zvolili neutrálny názov “Letný deň”a nie „Opaľovací olej“ (aj keď medzi nami ho voláme skratka “opaľovák” ;) Tento olej je určený tým, ktorí radšej uprednostnia čisto prírodnú alternatívu pred syntetickými opaľovacími produktmi a produktmi s obsahom zinku či titánu a, samozrejme, tým, ktorí majú k opaľovaniu zdravý prístup :)

 

 

Na záver ešte pripomenieme, že UV žiarenie má rôzne škodlivé účinky – spôsobuje rakovinu kože, hyperpigmentáciu, tzv. foto-starnutie, spálenie a podráždenie pokožky. Aj čisto rastlinné prípravky majú schopnosť chrániť pokožku pred týmito účinkami. Existujú výskumy a štúdie, ktoré vedecky odôvodňujú použitie rastlinných prostriedkov pri ochrane pokožky pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia. A navyše sú tieto rastlinné a bylinné prostriedky tzv. eko-friendly, relatívne široko dostupné a oproti výrobe syntetických prostriedkov aj finančne menej náročné :)

Tak čo, vyskúšate prírodnú alternatívu, alebo iný výrobok z rady prírodnej kozmetiky?

Krásne leto želá Vaša Eňa.

 

Odkazy na použité vedecké štúdie:
[1] T. Anitha: Medicinal Plants Used in Skin Protection. In Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research, Vol. 5, Suppl. 3, 2012.
[2] S.S Kulkarni, R.D Bhalke, V.V. Pande, P.N. Kendre: Herbal Plants in Photo Protection and Sun Screening Action: an Overview. In Indo American Journal of Pharmaceutical Research, Vol. 4, Is.2, 2014.
[3] C. Peev, S. Avram, G. Pop, M. Craina, C. Danciu: Study of The Applicability of Vegetable Oils in Phytocosmetology. In Research Journal of Agricultural Science, Vol. 45, Is.3, 2013.
[4] J. A. Saoner Suryawanshi: In-Vitro Determination of Sun Protection Factor and Evaluation of Herbal Oils. In International Journal of Pharmacology research, Vol.6, Is.1, 2016.
[5] C. D. Kaur, S. Saraf: In Vitro Sun Protection Factor Determination of Herbal Oils Used in Cosmetics. In Pharmacognosy Research, Vol. 2, Is.1, 2010.

Zdroj ilustračného obrázku - dámy v plavkách: www.pinterest.com© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.


Komentáre

Článok zatiaľ nemá žiadne komentáre.

Pridať komentár


Podobné články