Propolisové kvapky do nosa – návod na domácu prípravu

16.10.2015 00:00

Donedávna som bývala prechladnutá relatívne často a ako iste viete, nie je to nič príjemné. Pokazená nálada, stohy papierových vreckoviek a následné putovanie zápalov krížom-krážom z nosa do hrdla, potom späť aj s pridruženým zápalom dutín, a takto so všetkou parádou nezriedka aj 3 týždne. Keby mi niekto v tej dobe ponúkol akýkoľvek prísľub zázračného lieku, neváhala by som zaplatiť aj vysokú sumu. Našťastie máme okolo seba silných pomocníkov a príroda nám v jej štedrosti ponúka ich účinky bez nutnosti upísať sa čertom-diablom, farmaceutickým firmám či teleshopingu ;)
Nadcha
Ako už názov napovedá, tentoraz je to propolis. Prvý raz som naň narazila ešte ako dieťa u starej mamy... Ale aby som vás zbytočne nezdržovala, prejdem rovno k veci ;)
Pri prvých príznakoch prechladnutia, nádchy a pod. používam vlastnoručne doma-vyrobené propolisové kvapky do nosa. Odkedy som objavila túto kúru, už ma počas roku nesprevádzajú nepríjemné choroby horných dýchacích ciest. Teraz som so svojím zdravím spokojná, čo je pre mňa dostatočnou odmenou za tých pár sekúnd štípania v nose.
No, áno, je to tak, tie kvapky štípu a nie málo :) Ale propolis má, našťastie, aj analgetické účinky, vďaka čomu štípanie za chvíľočku prestane (zo skúseností môžem povedať, že stačia 3 hlboké nádychy a výdychy).

Nech sa páči, tu je recept na nosné kvapky, ktorý sa mne osobne veľmi dobre osvedčil:
Propolisová tinktúra – 0,5 ml
Olivový olej – 0,5 ml
Glycerol – 0,5 ml
Prevarená voda – 10 ml
Soľ – 0,09 g

Olivový olej a glycerol sú len doplnky na zvlhčenie a „pohladenie“ sliznice. Pokiaľ niekomu nevyhovujú, môže ich kľudne vynechať.
Ako odvážiť 0,09 g soli? Nezúfajte, aj ak nemáte laboratórne váhy :) Stačí rozpustiť v litri vody 9 g soli, a potom z neho použiť 10 ml na kvapky. Zdá sa vám zvyšok vody ako príliš veľký odpad? Kľudne ju vypite alebo použite na polievku. Rozpustením 9 g soli v 1 litri vody sa dopracujete k tzv. fyziologickému roztoku. Pokiaľ ho nevypijete 10 litrov za deň, nemôže vám nijak uškodiť :) Ak sa vám nechce vyrábať si takto vlastný fyziologický roztok, v lekárni vám ho predajú už hotový.

Postup
Zoberte vyššie uvedené množstvá ingrediencií a zmiešajte ich v ľubovoľnom poradí. Zložité? Iste nie.

Kde zohnať propolisovú tinktúru, glycerol, mililitrové odmerky a nádobu na kvapky?
Propolisovú tinktúru zoženiete u svojho lokálneho včelára, v lekárni, v predajniach s včelími produktmi a pod.
Na uskladnenie kvapiek a jednoduchú aplikáciu je najpohodlnejšie použiť tzv. bralenku (viď obrázok – kúpite v lekárni). Nekupujte si zbytočne veľkú: 15 až 25 ml je viac než dosť. Kľudne ju môžete opakovane použiť, stačí ju umyť liehom a vypláchnuť vodou. Nemáte doma čistý lieh? Nahraďte ho vodkou. Prípadne použite fľaštičku z vypoužívaných nosných kvapiek.

Žiadne špecializované odmerky nepotrebujete. Stačí vám obyčajná striekačka, ktorú kúpite v lekárni alebo zdravotníckych potrebách. Veľkosť je na vás (pri 2-mililitrovej sa lepšie odčítajú menšie objemy a pri 10-mililitrovej zase nepotrebujete viackrát naberať vodu). Ideálna je kombinácia oboch (resp. pokiaľ používate Immunal, je k nemu odmerka, ktorá presne pasuje do 25 ml bralenky a žiadne striekačky kupovať nemusíte).
Glycerol mávajú v lekárňach. 0,5 ml vám asi nikto nepredá, ale mať 2-3 dcl doma v zásobe nie je na škodu. Glycerol môžete používať aj na ošetrovanie gumených predmetov. Ideálny je tiež na ošetrenie tesnení dverí áut pred zimou. Teda taká všestranná vec. Pokiaľ však glycerol do kvapiek nedáte, nič sa nestane. Ako som písala vyššie, plní len doplnkovú funkciu.

Použitie propolisových kvapiek
Kvapkajte si 3-5x denne 1-2 kvapky do každej nosnej dierky. Treba však začať hneď od pocítenia prvých príznakov – svrbenie, štípanie v nose, prípadne nepríjemný pocit v hrdle. Kvapky sa dajú použiť aj pri škriabaní v krku po nakvapkaní do nosa stečú dole do hrdla a propolis so svojím antibakteriálnym účinkom „nepustí“ zápal z hrdla hore do nosných dutín, alebo ak aj pustí, tak v oveľa miernejšej podobe...
DÔLEŽITÉ!
1. Pred použitím by ste si mali byť 100% istí, že nie ste alergickí na propolis. Naneste si pár kvapiek propolisovej tinktúry na jemnú pokožku (zápästie, lakťová jamka a pod.) a sledujte, či sa vám nevytvorí nežiaduca reakcia: začervenanie, pálenie, svrbenie a pod.
2. Kvôli štípaniu neodporúčam použitie propolisových nosných kvapiek u detí (resp. zvážte sami, od akého veku vaše dieťa znesie ono propolisové zaštípanie v nose...).
A keďže žijeme v dobe, v akej žijeme, tak na záver musím obligátne vyhlásiť, že o prípadnom použití nosových kvapiek sa poraďte s vašim lekárom alebo lekárnikom. Pokiaľ sa rozhodnete vyskúšať propolisové kvapky do nosa, mali by ste si byť vedomí, že každý organizmus môže reagovať inak a zvážiť, či je to vhodné práve pre vás.

Tak čo, vyskúšate?

Náš špeciálny tip: Podporte účinok propolisových nosných kvapiek aromaterapiou! Vyskúšajte pri prechladnutí náš aromaterapeutický balzam Liečivé pohladenie s mätou a eukalyptom a choroby sa budú od Vás držať minimálne na 2 kroky z "dočuchu" ;)
Aromabalzam

 


Veľa zdravia Vám želajú,

Vaši Eva & Peťo :)© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.

Komentáre


Článok zatiaľ nemá žiadne komentáre.

Pridať komentár