Prírodná kozmetika, tipy pre krásu, Slow Beauty
Blog Modrá púpava ©


Pre krásnu pleť a vlasy | | Poznajte kvalitné suroviny | | Tipy a triky na doma | | Naše (púpavové) príbehy

Zdravé opaľovanie s botanickým UV-faktorom

26.06.2018 17:38

Americkí vedci zistili jednu zaujímavú vec. Takmer ¾ ľudí, ktorí používali opaľovacie krémy s vysokým ochranných faktorom, sa napriek tomu na slnku spálili. Čo myslíte, prečo?

Odpoveď možno nájsť v určitej strate kontaktu so svojím telom. Pod vplyvom módy sa chceme čo najrýchlejšie opáliť do čokoládova, a tak nie sme vôbec pozorní voči svojim normálnym reakciám a potrebám. Celú zodpovednosť nechávame len na použitom opaľovacom prostriedku, pričom práve chemické a minerálne UV-filtre "vypínajú" komunikačný kanál, ktorým nám naše telo signalizuje, že už má slnka dosť. Tieto filtre totiž niektoré typy slnečných lúčov blokujú, no iné prepúšťajú. Tak nám vlastne robia "medvediu službu", lebo lúče sú nebezpečnejšie a škodlivejšie, ak pôsobia izolovane.  Naše obranné a signálne mechanizmy sú prirodzene uspôsobené na celé slnečné spektrum.
Inak funguje tzv. BOTANICKÝ ochranný faktor. Rastliny nespôsobujú neprirodzenú izoláciu, resp. frakcionáciu slnečných lúčov, ale podporujú zdravie a dobrú kondíciu našej pokožky, ako aj jej primeranú reakciu na oxidačný stres. 

Slniečka sa jednoznačne netreba báť, napriek tomu, že veľké farmaceutické a kozmetické spoločnosti rady používajú vytváranie strachu (z rakoviny kože, zo starnutie pokožky, a pod.) na podporu svojho biznisu. Aj pod vplyvom toho (spolu s "interiérovým" životným štýlom) potom trpíme nízkymi hladinami slnečného vitamínu D, ktorý má v našom tele dôležité funkcie a ktorého nedostatokzávažné dôsledky (okrem iného práve aj rôzne typy rakoviny!)
K slneniu treba určite pristupovať rozumne, no bez zbytočných obáv.

 

leto opalovaniezdroj obrázku: pinterest.com

 

Vitamín D pre ZDRAVIE a KRÁSU

Podľa nášho popredného dietológa MUDr. Bukovského je primerané vystavovanie kože slnečným lúčom tým najzdravším spôsobom ako si dopĺňať vitamín D. Pod jeho epidemiologický nedostatok sa spolu s obmedzeným pobytom vonku podpisuje aj smog vo veľkomestách a opaľovacie krémy s vysokým UV-faktorom. 
Vitamín D prispieva k využiteľnosti vápnika a fosforu zo stravy, čo okrem zdravých kostí podmieňuje aj zdravé zuby či nechty. D-čko je nevyhnutné pre fungovanie imunitného systému, priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárne ochorenia, cukrovku, ale napríklad aj psoriázu. Tiež pomáha predchádzať nielen poškodeniam kože zo slniečka, ale aj zhubnému kožnému melanómu!

MUDr. Bukovský uvádza (ako výsledok analýzy mnohých výskumných štúdií), že ochranný účinok vitamínu D pred niektorými druhmi rakoviny je taký silný, ako nič iné. Aj švédsky vedec a lekár B. Marklund zastáva názor, že opaľovanie je zdravé a že je lepšie slniť sa, ako neslniť. „Na jedného človeka, ktorý zomrie na rakovinu kože, pripadá 30 ďalších, ktorí zomrú na nedostatok vitamínu D."

Ako si užívať opaľovanie a dopĺňať potrebný vitamín D, no zároveň sa vyhnúť spáleniu a ďalším súvisiacim rizikám? Pozrime sa najprv na to, čo nám ponúka kozmetika.

 

CHEMICKÉ UV-faktory

Štandardné opaľovacie prostriedky obsahujú chemické UV-filtre, ktoré sú veľmi diskutabilné. Výskumy dokladujú ich prenikanie cez pokožku a následnú prítomnosť v krvi, moči, aj materskom mlieku, pričom existuje riziko, že práve ony sú karcinogénne (paradoxne!).

Majú aj ďalšie nepriaznivé účinky nielen na človeka (alergie, narušenie hladiny hormónov atď.), ale aj na prírodu (ekologicky negatívny dopad kvanta zmytých opaľovacích krémov s chemickými UV-filtrami na morský život).

 

MINERÁLNE UV-faktory

Tu ide vlastne o fyzikálne blokátory UV žiarenia, ktoré sú v porovnaní s chemickými faktormi určite lepšou voľbou. Používa sa Oxid titaničitý a Oxid zinočnatý - tieto vytvárajú na pokožke film (zväčša jemne biely), ktorý neprepúšťa UV-B žiarenie.
Práve UV-B žiarenie však v koži podmieňuje tvorbu vitamínu D, čomu teda tieto blokátory „úspešne“ bránia. A je otázne, nakoľko blokujú aj nebezpečnejšie UV-A lúče.

Každopádne, minerálne blokátory UV-žiarenia môžu byť užitočné tam, kde nie je cieľom prirodzené opálenie a získavanie vitamínu D, ale vyslovene OCHRANA pred slnkom - napríklad pri nemožnosti regulovať si pobyt na slnku a v tieni, či pri nutnosti tráviť dlhý čas na priamom slnku v exponovanom čase od 11-tej do 15-tej hodiny a pod. (aj keď my radšej v takom prípade uprednostňujeme ľahké oblečenie a klobúk pred vrstvou titánu či zinku priamo na pokožke ;)

P.S.: Minerálne filtre treba potom z kože dôsledne odstrániť - inak môžu viesť k upchávaniu pórov!

 

BOTANICKÉ UV-faktory

Podľa nás sú pre zdravé opaľovanie najlepšou alternatívou botanické, čiže čisto rastlinné ochranné a podporné faktory. Sú založené na sile rastlinných farbív, vitamínov, mastných kyselín a ďalších fytozložiek a na výdatnej podpore vlastných obranných a regeneračných funkcií pokožky.

rastlinne olejezdroj obrázku: pinterest.com

 

Treba si uvedomiť, že hlavnými deštruktormi nie sú samotné slnečné lúče, ale voľné radikály vznikajúce v pokožke. Tieto negatívne pôsobia v rôznych vrstvách kože a tiež zvyšujú riziko nádorových ochorení. Na ich vzniku sa však podieľa aj stres, nevhodná životospráva, aktuálna choroba či únava a pod. (preto naša citlivosť na pôsobenie slnka závisí do značnej miery aj od nás samotných).

Veľmi účinnou prevenciou pred voľnými radikálmi sú rastlinné antioxidanty, ktoré zároveň stimulujú prirodzenú regeneráciu pokožky. Nielenže zvyšujú jej foto-ochranu, ale prinášajú pokožke aj ďalšie benefity: zachovanie pružnosti, prevencia vrások, pigmentových škvŕn, aj vážnejších dermatologických problémov.

Výbornú podporu a ochranu v zmysle botanického UV-faktora poskytujú koži niektoré rastlinné oleje a olejové extrakty. Okrem toho sú aj prirodzene vodeodolné, vyživujú pokožku, udržujú jej hydratáciu a predchádzajú šúpaniu. V súvislosti s opaľovaním sa najčastejšie skloňuje pšenično-klíčkový, olivový, malinový, arganový, sezamový, mrkvový, levanduľový, či nechtíkový olej. Pri niektorých z nich sú k dispozícii aj výskumne doložené čísla ochranných faktorov (viac informácií k SPF konkrétnych olejov, aj s odkazmi na vedecké štúdie, nájdete v našom staršom článku).

Najefektívnejší je však určite olej nakombinovaný z viacerých rastlinných zložiek tak, aby sa jeho ochranné a podporné účinky navzájom dopĺňali, umocňovali a zároveň, aby bol na slnku dostatočne stabilný.

Bonusom pri prírodnom opaľovacom oleji je to, že si nemusíte robiť starosti, či ste ho zo seba dôkladne odstránili. Rastlinné oleje nevedú k vzniku komedónov, sú bezpečné a čisté. Môžete ich používať PRED aj PO opaľovaní a kľudne sa nimi natrieť aj tesne pred spaním - ich prospešné zložky tak budú môcť pôsobiť po celú noc :)

opalovaci olej letny den čisto prírodný opaľovací olej Letný deň

 

Jednoduché a účinné ZÁSADY zdravého opaľovania:

  1. Deti do 1 roka nepatria na priame slnko, malé deti tiež len na starostlivo zvolený a sledovaný čas.
  2. Slnečnému žiareniu sa vystavujte v primeraných dávkach (nie nárazovo!), postupne môžete predlžovať časový interval trávený na slnku.
  3. V lete sa nevystavujte bez ochrany priamemu slnečnému žiareniu medzi 11.-15. hodinou a aj s ochranou len na krátky čas (samozrejme, v zime je to iné - vtedy je aj poludňajšie slnko žiaduce kvôli vitamínu D).
  4. Počas pobytu na slnku nanášajte opaľovací prípravok v pravidelných intervaloch.
  5. Dbajte na dostatočný príjem tekutín.
  6. Po opaľovaní napomôžte upokojeniu, regenerácii a rehydratácii pokožky vhodnými prípravkami.
  7. Podporte kondíciu svojej pokožky aj správnou výživou bohatou na vitamíny, flavonoidy, omega-3 mastné kyseliny...
  8. Rizikové skupiny (veľmi svetlý fototyp, ľudia so slnečnou alergiou, oslabení, starší, chorí a užívajúci lieky zvyšujúce fotosenzitivitu) = zvýšený dôraz na OCHRANU pred slniečkom (vhodný odev, pobyt v tieni, príp. minerálny UV-blokátor).

 

Diktát letného zhnednutia za každú cenu a čo najrýchlejšie (vrátane excesívneho "vypekania" sa na slnku a návštev solárií) je v príkrom rozpore s aktuálnym trendom Slow Beauty. Naopak, zdravý prístup k opaľovaniu zahŕňajúci vyhýbanie sa extrémom, využívanie botanických UV-faktorov a rešpektovanie zásad zdravého opaľovania s týmto trendom výborne korešponduje :)


Krásne leto plné vám pohody želajú
Eva a Eňa.© Modrá púpava. Obsah je chránený autorským zákonom a nie je možné ho kopírovať bez súhlasu autoriek.


Komentáre

Článok zatiaľ nemá žiadne komentáre.

Pridať komentár


Podobné články